Mail track

Athletics Results for Monday April 11, 2022 – Post Bulletin

EMP INVITATION

Team results

Plainview-Elgin-Millville 121, Lake City 101, Rochester Area Chrstian Educator 69, St. Charles 56, Triton 24.

Individual results

100 hurdles — 1. Rachel Perry (RACE) 17.89; 2. Allie Sveen (PEM) 18.03; 3. Lucia Smith (SC) 18.54. 100 — 1. Natalie Bremer (LC) 13.52; 2. Mackenzie Plson (PEM) 14.36; 3. Molly Eversman (PEM) 14.48. 1,600 — 1. Peyton Meincke (LC) 5:55.40; 2. Celia Cole (SC) 6:01.27; 3. Mya Slavin (SC) 6:03.20. 400 — 1. Natalie Bremer (LC) 1:03.32; 2. Antonia Smith (SC) 1:03.51; 3. Mela Schmitz (LC) 1:04.83. 300 hurdles — 1. Rachel Perry (RAC) 52.11; 2. Lucia Smith (SC) 53.40; 3. Adella Schmoll (RAC) 53.89. 800 — 1. Natalie Gates (LC) 2:40.97; 2. Rosie Hicks (RAC) 2:44.54; 3. Lucy Wiest (LC) 2:49.18. 200 — 1. Lucy Schmidt (EMP) 28.09; 2. MacKenzie Geers (H) 28.58; 3. Sarah Klein (RAC) 28.85. 3,200 — 1. Molly Hagen (PEM) 13:14.15; 2. Sophia Tuseth (SC) 13:41.85; 3. Willa Field (LC) 14:15.12.

Relay

3,200 — 1. Lake City (McKenna Beltz, Carly Earnest-Miller, Jacey Majerus, Mela Schmitz) 10:21.50; 2.RAC 10; 42.10; 3. PWM 11:31.20. 4×200 — 1. St. Charles (Abbie Disbrow, Cristina Herandez, Abbie Hoffman, Antonia Smith) 1:55.92; 2. Lake City 1:56.97; 3. RACE 1:57.06. 4×100 — 1.PEM (Molly Iversman, Lucy Schmidt, Anna Augustine, Mackenzie Polson) 54.41; 2. Newt 55.74; 3. Town of Lake 56.29. 4×400 — 1. Lake City (Peyton Meincke, Emma Narum, Jacey Majerus, McKenna Beltz) 4:21.00; 2. PEM 4:23.79; 3. St. Charles 4:29.91.

Events on the ground

Big jump – 1. Adella Schmoll (RAC) 4-10; 2. Rachel Perry (RAC) 4-6; 3. Yara Stauble (EMP) 4-6. Pole vault – 1. (tie) Beverly Lopez-Gonzalez (LC) 6-6; Peyton LaRocque (PEM) 6-6; 3. Nora Fritcher (SC) 6-0. Long Jump – 1. Adella Schmoll (RAC) 15-6; 2. Jacey Majerus (LC) 15-1 1/4; 3. Macy Wozney (EMP) 15-1. Triple jump – 1. Ainsley Schwantz (PEM) 28-11 1/4; 2. Bailey Earnest-Miller (LC) 28-4 1/4; 3. Macyh Beltz (LC) 28-2 3/4. Disk — 1. Lauren Rott (PEM) 118-1; 2. Isabelle Selthun (H) 80-7; 3. Laney Schmit (EMP) 77-6. Shot put – 1. Lauren Rott (PEM) 32-8; 2. Laney Schmit (PEM) 29-4; 3. Isabelle Selthun (T) 28-2.

EMP INVITATION

Team results

Plainview-Elgin-Millville 116, St. Charles 103, Lake City 63, Rochester Area Chrstian Educator 45, Triton 44.

Individual results

110 hurdles — 1. Owen Petersohn (T) 16.01; 2. Kevin Hagrstrom (RAC)17.31; 3. Chris Hilton (SC) 18.49. 100 — 1. Noah Disbrow (SC) 11.53; 2. Jett Thoreson (SC) 11.86; 3. Jacob Schmoll (RAC) 12.00. 1,600 — 1. Jon Tienter (PEM) 5:07.59; 2. Tim Cooper (LC) 5:08.36; 3. JJ Hicks (RAC) 5:23.55. 400 — 1. Kaiden Peters (PEM) 53.01; 2. Noah Thomas (T) 53.81; 3. Michel Elias (PEM) 56.50. 300 hurdles — 1. Owen Petersohn (T) 40.58; 2. Kevin Hagstrom (RAC) 42.64; 3. Nick Walch (PEM) 46.36. 800 — 1. Liam Holtorf (PEM) 2:15.12; 2. August Kozisek (T) 2:18.98; 3. Eric Anderson (LC) 2:21.06. 200 — 1. Noah Disbrow (SC) 23.56; 2. Jacob Schmoll (RAC) 23.96; 3. Nick Wozney (PEM) 24:40. 3,200 — 1. Reese Anderson (LC) 10:20.61; 2. Andrew O’Hara (SC) 10:40.84; 3. Baylor Hagen (PEM) 10:46.77.

Relay

3,200 — 1. PEM (Jonathan Tienter, Liam Holftorf, Garion Walgren, Baylor Hagen) 9:13.80; 2. St. Charles 9:36.60; 3. RACE 9:53.90. 4×200 — 1. Lake City (Reese Anderson, Matt Demars, Carson Matzke, Kris Ryan) 1:35.62; 2. PEM 1:36.73; 3. St. Charles 1:46.84. 4×100 — 1. Lake City (Kris Ryan, Matt Demars, Carson Matzke, Jack Banks) 46.84; 2. Newts 46.89; 3. PEM 49.23. 4×400 — 1. PEM (Michael Elias, Kaiden Peters, Liam Holtorf, Nick Wozney) 3:43.82; 2. St. Charles 3:44.58; 3. RACE 3:53.78.

Events on the ground

Big jump – 1. Kaiden Peters (PEM) 6-3; 2. Kevin Hagstrom (RAC) 5-8; 3. Charles Davidson (SC) 5-6. Pole vault – 1. Jett Thoreson (SC) 13-0; 2. Nick Walch (PEM) 10-0; 3. Kyler Lamb (PEM) 9-6. Long Jump – 1. Matt Demars (CL) 20-4; 2. Noah Disbrow (SC) 18-10; 3. Jack Banks (LC) 18-3. Triple jump – 1. Kris Ryan (LC) 39-7 1/2; 2. Chris Hilton (SC) 38-7 1/2; 3. Nick Wozney (EMP) 37-6. Disk — 1. Ashton Kisch (PEM) 145-11; 2. Connor Lemmer (SC) 108-4; 3. Isaac González (T) 107-0. Shot put – 1. Ashton Kisch (PEM) 39-9; 2. Ben Krohse (SC) 37-11; 3. Kadin Pries (PEM) 37-10.