Mail track

LFCMC boys and GMLOKS girls claim Section 1A True Team athletics crowns – Reuters Sports News

DODGE CENTER – Lanesboro/Fillmore Central/Mabel-Canton didn’t have any individuals that finished first in any event at the Section 1A True Team boys track meet, but that didn’t stop it to win the 16-team match. at Triton High School.

LFCMC finished with 858 points as they used their terrific balance in almost every event to score big and advance to the True Team encounter. St. Charles was just second with 839 points, followed by GMLOKS with 813.

Jayce Kiehne was the LFCMC’s best individual player. He was second in the high jump (5ft 10in) and fourth in the 1,600m (4:40.79).

Kevin Turlington was exceptional for Lourdes. The senior distance runner finished first in the 1600 (4:30.00) and second in the 800 (2:05.13). Chatfield’s Sam Backer won the 100m (11.23) and was second in the 200m (23.32). GMLOKS’ James Howard was first in the 200m (22.77) and second in the 100m (11.40).

Kenyon-Wanamingo/Goodhue’s Laden Nerison continued to impress in the triple jump, going a remarkable 43-10 for first place.

GMLOKS captures the women’s title

GMLOKS had just enough to overtake LFCMC for first place in the girls’ portion of the Section 1A True Team track and field meet.

GMLOKS scored 877 points, while LFCMC had 838. This sends GMLOKS to meet True Team State.

Sprinter Anika Reiland had great competition for GMLOKS. She finished first in the 100 (12.39), 200 (25.86) and 400 (1:01.05).

Her teammate Chantle Reiland was second in the 100m and third in the 200m.

GMLOKS pitcher Lexy Foster was first in the discus (117-6) and shot put (35-5 1/4).

Natalie Bremer of Lake City posted a second-place finish in the 200m (26.22), third in the long jump (16-1) and fourth in the 100m (12.84).

Team results

Lanesboro/Fillmore Central/Mabel-Canton 858, St. Charles 839, GMLOKS 813, Chatfield 755.5, Rushford-Peterson/Houston 707, Blooming Prairie 597, Lourdes 583.5, Lewiston-Altura 509.5, Lake City 495, 5, Triton 457, Dover-Eyota 419.5, Medford 403, Kenyon-Wanamingo/Goodhue 388, RACE 383.5, Wabasha-Kellogg 343, Hayfield 209.

Individual results

100 — 1. Sam Backer (talk) 11.23; 2. (tie) James Howard (GMLOKS) 11.40; Noah Disbrow (SC) 11.40; 4. Josh Schmidt (KWG) 11.46; 5. Jett Thoreson (SC) 11.48. 200 — 1. James Howard (GMLOKS) 22.77; 2. Sam Backer (talk) 11:32 p.m.; 3. Jessie Ortiz (Med) 23.41; 4. Josh Schmidt (KWG) 23.54; 5. Jordan Peterson (LFCMC) 23.59. 400 — 1. Henry Grayson (Med) 50.53; 2. Noah Thomas (Tri) 52.37; 3. Dalton Hoel (RPH) 52.70; 4. Eli Hopp (cat) 53.87; 5. Tyson Matzke (SC) 54.69. 800 — 1. Reese Anderson (LC) 2:02.84; 2. Kevin Turlington (Lour) 2:05.13; 3. Cohen Stursa (Med) 2:06.66; 4. Nathan Renier (Lour) 2:07.26; 5. Isaac Snyder (LFCMC) 2:08.76. 1,600 — 1. Kevin Turlington (Lour) 4:30.00; 2. Hubka Garrison (GMLOKS) 4:33.63; 3. Tyer Rislov (RPH) 4:39.39; 4. Jayce Kiehne (LFCMC) 4:40.79; 5. Carson Ruen (LFCMC) 4:41.40. 3,200 — 1. Tyler Rislov (HPR) 10:19.70; 2. Hubka Garrison (GMLOKS) 10:28.43; 3. Carson Ruen (LFCMC) 10:34.48; 4. Andrew O’Hara (SC) 10:42.98; 5. Logan Thompson (Cat) 10:50.10. 110 hurdles — 1. Owen Petersohn (tri) 40.61; 2. Zach Reiland (GMLOKS) 43.94; 3. Will Harvey (LFCMC) 44.23; 4. Jack Archbold (Lour) 44.66; 5. Nathaniel Friess (RACE) 45.03. 300 hurdles — 1. Owen Petersohn (tri) 40.61; 2. Zach Reiland (GMLOKS) 43.94; 3. Will Harvey (LFCMC) 44.23; 4. Jack Archbold (Lour) 44.66; 5. Nathaniel Friess (RACE) 45.03.

Relay

4×100 — 1. 1. St. Charles 49.94; 2.Lourdes 46.06; 3. Meadow in bloom 46.31; 4. LFCMC 46.87; 5.GMLOKS 47.12. 4×200 — 1. Lourdes 1:34.27; 2. Medford 1:34.69; 3. Flowering Meadow 135.01; 4.Chatfield 1:37.26; 5. LFCMC 1:37.98. 4×400 — 1. Lake City 3:34.71; 2. LFCMC 3:36.54; 3. St. Charles 3:40.43; 4. HPR 3:42.50; 5.Chatfield 3:43.52. 4×800 — 1. Lake City 8:35.80; 2. LFCMC 8:42.58; 3.Chatfield 8:56.27; 4. GMLOKS 8:57.49; 5. Medford 9:06.19.

Events on the ground

Long Jump – 1. Josh Schmidt (KWG) 20-2 3/4; 2. Laden Nerison (KWG) 19-9; 3. Noah Disbrow (SC) 19-5 1/2; 4. Tanner Mundt (LA) 19-5; 5. Steele Tebay (hay) 19-4 1/2. Triple jump – 1. Laden Nerison (KWG) 43-10; 2. Kris Ryan (LC) 40-8 1/2; 3. Chris Hilton (SC) 40-7 1/4; 4. Jordan Peterson (LFCMC) 38-8; 5. Gregg Gile (RPH) 38-7. Big jump – 1. Laden Nerison (KWG) 6-0; 2. Jayce Kiehne (LFCMC) 5-10; 3. (tie) Charles Davidson (SC) 5-8; Tanner Mundt (LA) 5-8; ;5. Chase Christianson (LFCMC) 5-8. Pole vault – 1. Jett Thoreson (SC) 12-6; 2. Aaron Prinsen (RPH) 12-0; 3. George McCarthy (Med) 12-0; 4. Braden Brevig (SC) 11-0; 5. Isaac Erding (talk) 11-0. Shot put – 1. Riley Paul (GMLOKS) 51-1; 2. Garrett Bonow (LA) 42-10 3/4; 3. Christian Luthe (GMLOKS) 42-10 3/4; 4. Drew Kittelson (BP) 42-0; 5. Bradyn Swee (DE) 41-0. Disc — 1. Christian Luthe (GMLOKS) 128-6; 2. Jackson Bergan (RPH) 127-7; ;3. Seth Semmen (LFCMC) 125-7; 4. Jacob Peterson (LFCMC) 124-7; 5. Levi Oevering (LA) 113-10.

Full results:

https://mail.google.com/mail/u/2/#inbox/FMfcgzGpFqVJjDxmpmWmXmkfqfwrkPTh?projector=1&messagePartId=0.1

Team results

GMLOKS 877, LFCMC 838, Lake City 779, Chatfield 730.5, Lourdes 721.5, St. Charles 709.5, Lewiston-Altura 581.5, Kenyon-Wanamingo/Goodhue 550, Rushford-Peterson/Houston 528, RACE 438.5, Medford 434.5, Wabasha-Kellogg 394.5 , Dover-Eyota 351, Triton 321, Hayfield 289, Blooming Prairie 285.

Individual results

100 — 1. Anika Reiland (GMLOKS) 12.39; 2. Chantle Reiland (GMLOKS) 12.67; 3. Taylor Kurtz (DE) 12.69; 4. Natalie Bremer (CL) 12.84; 5. Grace Buntrock (Lour) 12.86. 200 — 1. Anika Reiland (GMLOKS) 25.85; 2. Natalie Bremer (LC) 26.22; 3. Chantle Reiland (GMLOKS) 26.32; 4. Brielle Ruen (LFCMC) 26.65; 5. Grace Buntrock (Lour) 26.88. 400 — 1. Anika Reiland (GMLOKS) 1:01.05; 2. Brielle Ruen (LFCMC) 1:01.8; 3. Antonia Smith (SC) 1:02.10; 4. Jacey Majerus (LC) 1:02.69; 5. Hayley Lentsch (KWG) 102.88. 800 — 1. Mela Schmitz (LC) 2:25.94; 2. McKenna Hendrickson (GMLOKS) 2:30.52; 3. Natalie Gates (LC) 2:32.48; 4. Ryann Witter (Lour) 2:32.87; 5. Kiara Haugen (Lour) 2:33.33. 1,600 — 1. Malia Nelson (DE) 5:38.93; 2. Lillyan Kiehne (LFCMC) 5:42.57; 3. McKenna Hendrickson (GMLOKS) 5:48.99; 4. Naomi Warmka (GMLOKS) 5:50.10; 5. Olivia Yotter (LC) 5:54.11. 3,200 — 1. Lexi Kivimagi (Cat) 12:36.64; 2. Peyton Meincke (LC) 12:41.92; 3. Abigail Oxentenko (Lour) 12:45.50; 4. Naomi Warmka (GMLOKS) 13:01.70; 5. Mya Slavin (SC) 13:02.82. 100 hurdles — 1. Aubryana Boldt (RPH) 16.51; 2. Rachel Nesseth (KWG) 17.27; 3. Rachel Perry (RACE) 17.45; 4. Lynsey Ruen (LFCMC) 17.74; 5. Chloe Miller (LFCMC) 17.75. 300 hurdles — 1. Lynsey Ruen (LFCMC) 49.08; 2.Lucia Smith (SC) 49.61; 3. Anna Kivimagi (Cat) 50.39; 4. Breeley Galle (GMLOKS) 50.83.

Relay

4×100 — 1.Lourdes 51.89; 2KW/G 52.44; 3. Lake City 53.22; 4. Medford 53.45; 5. Chatiflé 53.54. 4×200 — 1. Lourdes 1:49.68; 2. GMLOKS 1:50.17; 3.Lake City 1:53.52; 4.Chatfield 1:54.00; 5. LFCMC 1:54.90. 4×400 — 1.Lake City 4:18.05; 2. LFCMC 4:21.80; 3. GMLOKS 4:22.44; 4. Lourdes 4:26.02; 5. St. Charles 4:26.26. 4×800 — 1.Lake City 9:54.21; 2. Lourdes 10:18.04; 3. LFCMC 10:31.66; 4. GMLOKS 10:35.34; 5. Chatfield 10:42.53.

Events on the ground

Long Jump – 1. Jackie Cole (Med) 17-0; 2. Hayley Lentsch (KWG) 16-5 3/4; 3. Natalie Bremer (LC) 16-1 1/2; 4. Adella Schmoll (RACE) 16-1 1/2; 5. Vanessa Schmidt (KWG) 15-7 1/2. Triple jump – 1. Lindsey Rossow (Lour) 34-3/4; 2. Anna Hennessy (LA) 32-8 1/2; 3. Aubryana Boldt (RPH) 31-7 1/4; 4. Kammry Broadwater (LFCMC) 31-2 1/4; 5. Antonia Smith (SC) 31-0.. Big jump – 1. Annaka Forsberg (BP) 5-7; 2. Adella Schmoll (RACE) 4-10; 3. Kyla Hellickson (LFCMC) 4-10; 4. Anna Hennessy (AL) 4-10; 5. Lauren Cole (talk) 4-8. Pole vault – 1. (tie) Madison Simon (LFCMC) 9-0; Adeline Miner (LFCMC) 9-0; 3. Nora Fritcher (SC) 8-0; 4. Shelby Becker (GMLOKS) 8-0; 5. (tie) Jonna Gunnarson (LA) 7-6; Rebecca Copeman (talk) 7-6. Shot put – 1. Lexy Foster (GMLOKS) 35-5 1/4; 2. Zayda Priebe (Cat) 31-9 1/2; 3. Calli Coolidge (hay) 31-7 12; 4. Becca Hoffman (GMLOKS) 31-4 3/4; 5. Isabelle Selthun (T) 30-10. Disk — 1. Lexy Foster (GMLOKS) 117-6; 2. Zayda Priebe (cat) 109-6; 3. Abby Fitzgerlad (Med) 105-3; 4. Georgia Mundt (LA) 98-3; 5. Emily Miller (Lour) 94-3.

Full results:

https://mail.google.com/mail/u/2/#inbox/FMfcgzGpFqVJjDxmpmWmXmkfqfwrkPTh?projector=1&messagePartId=0.1