Mail track

SHS track wins tag team title at Priest River Invite


The boys and girls of the Sandpoint Track Team won a tag team title at the Priest River Invitational on Saturday.

The Bulldogs were able to bring their entire team to invite, college and junior college.

This has led to some of their senior varsity athletes competing in events they don’t normally compete in.

Rusty Lee competed in the 100m, 400m and high jump and won all three events.

Ben Ricks competed in the 3200 and won the gold medal, beating his personal best by over 20 seconds.

“We had a great opportunity to compete and I’m grateful for Priest River’s invitation for that,” said Sandpoint track coach Matt Brass. “It allows our kids to do things they don’t normally do.”

Priest River finished third in their home invitation.

Matyus McLean was fourth in the 100m, second in the shot put and second in the discus.

The women’s team finished fifth and their 4×100 meter relay team finished fourth with a time of 55.75.

Clark Fork’s boys finished in eighth place during the competition and his girls finished in 13th place.

BOYS

TEAM SCORES – 1, Sandpoint 188.5. 2, Bonners Ferry 120.25. 3 Priest River 93. 4 Post Falls 90.5. 5, Cd’A Charter 38. 6, Timberlake 29.75. 7, Kellogg 24.8, Clark Fork 23.9 (tie), Newport, St. Maries 19.11, Deer Park 15.5. 12, Wallace 14. 13, Kootenai 12.5. 14, Lakeside 6.

100 — 1, Rusty Lee, Sandpoint, 11.49. 2, Luke McCorkle, Sandpoint, 11.59. 3, Keyan Strock, Sandpoint, 11.84. 200 — 1, Keyan Strock, Sandpoint, 24.01. 2, Trevor Pappas, Timberlake, 24.19. 3 Cobe Cameron, Post Falls, 12:25 p.m. 400—1, Rusty Lee, Sandpoint, 52.63. 2, Keyan Strock, Sandpoint, 53.55. 3, Luke McCorkle, Sandpoint, 53.71. 800-1, Logan Davis, Cd’A Charter, 2:05.03. 2, Cameron Stewart, Post Falls, 2:06.06. 3, Sam Barnett, Clark Fork, 2:08.11. 1600-1, Charles Henslee, Bonners Ferry, 4:44.61. 2, Slate Fragoso, Sandpoint, 4:58.56. 3, Sam Barnett, Clark Fork, 4:59. 3,200 — 1, Ben Ricks, Sandpoint, 10:05.11. 2, Connor Alexander, Bonners Ferry, 10:18.01. 3, Makai Peak, Kellogg, 10:25.63.

110 hurdles — 1, Riley Petesch, Bonners Ferry, 17.31. 2, Jonas Mangis, Post Falls, 18.14. 3, Austin Wilson, Timberlake, 18.51. 300 hurdles — 1, Shane Gamber, Priest River, 41.83. 2, Izan Martinez, Charter Cd’A, 43.77. 3, Jimmie Isenberger, Priest River, 43.85. 4×100 Relay — 1, Bonners Ferry (Tully Reinhardt, Dillon Mai, Noah Walker, Braeden Blackmore), 46.42. 2, Sandpoint, 46.83. 3 Priest River, 46.97. 4×200 Relay — 1, Priest River (Shane Gamber, Jimmie Isenberger, Travis Matthews, Ethan Korff), 1:37.12. 2, after the falls, 1:37.79. 3, Bonners Ferry, 1:37.95. 4×400 Relay – 1, Post Falls (Cobe Cameron, Cameron Stewart, Darrion Cannon, Donovan Daniels), 3:44.42. 2, Priest River, 3:44.44. 3, Newport, 3:48.34. Medley Sprint – 1, Post Falls (Isaiah Bearshield, Tallan McCracken, Cameron Stewart, Thomas Howard), 3:58.55. 2, CoA Charter, 4:03.07. 3, Wallace, 4:04.16.

Shot put – 1, Will Hurst, Sandpoint, 50-1 ¾. 2, Matyus McLain, Priest River, 42-8. 3, Dillon May, Bonners Ferry, 41-10. Disc – 1, Will Hurst, Sandpoint, 148-3. 2, Matyus McLain, Priest River, 134-5. 3, Alexzander Lambson, St. Maries, 125-0. High jump – 1, Rusty Lee, Sandpoint, 6-2. 2, Brad Tesky, Wallace, 5-10. 3, Braeden Blackmore, Bonners Ferry, 5-8. Pole Vault – 1, Taylor Sanders, Post Falls, 13-0. 2, Slate Fragoso, Sandpoint, 12-6. 3, Klein Fragoso, Sandpoint, 10-6. Long jump – 1, Aiden Beggerly, Bonners Ferry, 18-8. 2, Carter Korff, Priest River, 18-5. 3, Brady McGann, Kootenai, 18-0 ½. Triple jump – 1, Levi Bonnell, Bonners Ferry, 39-2. 2, Riley Petesch, Bonners Ferry, 38-5. 3, Aiden Beggerly, Bonners Ferry, 37-11.

GIRLS

TEAM SCORES – 1, Sandpoint 167. 2, Bonners Ferry 137.5. 3, Post Falls 87.4, Cd’A Charter 61.5, Priest River 51.6, Deer Park 49.7, Kellogg 43.25. 8, St. Maries 27.9, Timberlake 24.10, Wallace 18.11, Kootenai 5.12, Clark Fork 3.25. 13, Newport 2.

100 — 1, Lauren Bonner, Deer Park, 13.37. 2, Maya Tucker, Deer Park, 1:90 p.m. 3, Anna Reinink, Sandpoint, 2 p.m. 200-1, Lauren Bonner, Deer Park, 27.02. 2, Valerie Streeter, Post Falls, 29.02. 3, Noah Roark, Sandpoint, 29.11. 400-1, Maren Davidson, Sandpoint, 1:03.84. 2, Anna Reinink, Sandpoint, 1:04.64. 3, Grace Rookey, Sandpoint, 1:04.80. 800-1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 2:24.94. 2, Camille Ussher, Bonners Ferry, 2:28.92. 3, Ara Clark, Sandpoint, 2:33.85. 1600-1, McKenna Kozeluh, Cd’A Charter, 5:26.66. 2, Alahna Link, Post Falls, 5:52.20. 3, Maren Davidson, Sandpoint, 5:53.91. 3,200 — 1, Megan Oulman, Sandoint, 12:11.22. 2, Ara Clark, Sandpoint, 12:24.65. 3, Sydney Beckle, Bonners Ferry, 13:01.11.

100 hurdles — 1, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 17.47. 2, Sierra Petesch, Bonners Ferry, 18.79. 3, Emmaline Spyra, Charter Cd’A, 18.85. 300 hurdles — 1, Lily Richardson, Sandpoint, 52.41. 2, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 54.00. 3, Ripley McNab, Deer Park, 55.17. 4×100 Relay — 1, Post Falls (Makenna Boni, Avonlea Hotine, Clarity Fisher, Valerie Streeter), 54.60. 2, after the falls, 54.67. 3, Timberlake, 55.21. 4×200 Relay — 1, Bonners Ferry (Mia Blackmore, Sydney Hinthorn, Camille Ussher, Morgan Burt), 1:53.98. 2, after the falls, 1:56.08. 3, Priest River, 2:02.02. 4×400 Relay – 1, Sandpoint (Payton Betz, Ara Clark, Grace Rookey, Maren Davidson), 4:29.59. 2, Bonners Ferry, 438.31. 3, Priest River, 4:56.50. Medley Sprint – 1, Post Falls (Riley Smith, Hailee Bush, Dakota Longevin, Clarity Fisher), 2:03.76. 2, Kellogg, 2:06.02. 3, Deer Park, 2:06.07.

Shot put – 1, Haylee Potts, Kellogg, 36-2. 2, Kay Reed, Kellogg, 34-2. 3, Ivy Smith, Sandpoint, 33-8. Disc – 1, Kay Reed, Kellogg, 124-2. 2, Jacklin Linnemeyer, St. Maries, 98-3 ¼. 3, Allyson Barton, Priest River, 96-3 ½. High jump – 1, Maggie Weaver, Bonners Ferry, 4-8. 2, Markynn Pluid, Bonners Ferry, 4-8. 3, Kylee Swoboda, Priest River, 4-4. Pole Vault – 1, Erika Edmundson, Sandpoint, 10-0. 2, Devin McDaniel, Sandpoint, 9-6. 3, Morgan Burt, Bonners Ferry, 9-0. Long jump – 1, Ava Mazzilli, Sandpoint, 15-0 ½. 2, Sydney Garn, Cd’A Charter, 14-11. 3, Lauren Bonner, Deer Park, 14-8 ½. Triple Jump – 1, Sydney Garn, Cd’A Charter, 32-11. 2, Ava Mazzilli, Sandpoint, 30-4. 3, Brooke Petesch, Bonners Ferry, 29-8.